Πρόσκληση Υποβολής πρoτάσεων HEI INITIATIVE Innovation Capacity Building for Higher Education: Περιορισμοί Συμμετοχής & Εκδήλωση Ενδιαφέροντος

Αξιότιμα μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας,

Στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας HEI: Innovation Capacity Building for Higher Education, το European Institute of Innovation and Technology (EIT) ανακοίνωσε πρόσκληση υποβολής προτάσεων, καλώντας τα Ιδρύματα Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης να σχεδιάσουν δραστηριότητες που θα βελτιώσουν τις ικανότητές τους στην Επιχειρηματικότητα και την Καινοτομία.

Στόχος είναι να υποστηρίξει την ανάγκη μετασχηματισμού των ΑΕΙ και τον ρόλο τους για την ενίσχυση της βιώσιμης οικονομικής ανάπτυξης και της ανταγωνιστικότητας, ενισχύοντας την ικανότητα καινοτομίας των Κρατών Μελών. Αυτό συνάδει με τους στόχους του Horizon Europe για την ανάπτυξη επιχειρηματικών και καινοτομικών δεξιοτήτων σε μια προοπτική διά βίου μάθησης, συμπεριλαμβανομένης της αύξησης των ικανοτήτων των ΑΕΙ σε όλη την Ευρώπη.

Προϋπόθεση για την επιτυχή συμμετοχή στην πρόσκληση είναι η δημιουργία και η υποβολή Σχεδίου Δράσης για το Όραμα Καινοτομίας (IVAP) κάθε ΑΕΙ, όπου θα καθορίζονται οι φιλοδοξίες, οι στόχοι και το όραμα του Ιδρύματος έως το 2030.

Σύμφωνα με την Πρόσκληση, υπάρχει ο περιορισμός της ΜΙΑΣ (1) συμμετοχής ανά Ίδρυμα.

Η προθεσμία για την υποβολή προτάσεων είναι 25 Μαΐου 2021.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να αποστείλουν το ταχύτερο δυνατό και όχι αργότερα από την Παρασκευή 14 Μαΐου 2021, στις 10:00 την εκδήλωση ενδιαφέροντος τους στο Τμήμα Έρευνας, Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας (researchsup@upatras.gr), συνοδευόμενη από μία σύντομη περίληψη της πρότασής τους (έως 4 σελίδες) η οποία θα περιλαμβάνει οπωσδήποτε:

• τα θεματικά αντικείμενα,
  • το εταιρικό σχήμα και
  • την τεκμηρίωση αναφορικά με το πως η πρόταση εξυπηρετεί τους σκοπούς της ανάπτυξης της Επιχειρηματικότητας και της Καινοτομίας για το Πανεπιστήμιό μας και με ποιες δράσεις και τρόπους θα επιτευχθούν.